Na Kanale Elbląskim nie widziano tratw od 50 lat. Brak jest filmów, zdjęć, relacji flisaków.
Nasz Flis będzie rekonstrukcją historyczną flisów odbywających się na Kanale Elbląskim już od
początku jego istnienia, w XIX w. było ich mnóstwo.

Wszystkie zdjęcia archiwalne wykorzystano za zgodą
Bildarchiv Ostpreussen

Tratwę zbudujemy przy jedynej istniejącej bindudze Glimy. Popłyniemy trasą kanałowych
tartaków z Iławy do Elbląga, tratwą złożoną z siedmiu 14 metrowych tafli, o łącznej długości ponad
100 m. Będziemy spławiać ponad 70 m3 sławnego ekotypu sosny taborskiej.
W każdym miejscu postoju flisakom towarzyszyć będą festyny z bogatą, różnorodną ofertą.
Na trasie zaprezentujemy wszystkie techniki przemieszczania tratwy stosowane przez flisaków:
za holownikiem, na pych 5 metrowymi tyczkami, wyciągarką ręczną na bazie kołowrotu, burłaczenie
przez ludzi i holowanie końmi. Wypatrujcie nas na trasie Flisu, obserwujcie nasze komunikaty na tej
stronie oraz w mediach społecznościowych.

Nasze działania prowadzone będą równolegle w kilku modułach.

Moduł I – Tradycyjna budowa tratwy z bali sosnowych wraz niezbędnym tradycyjnym wyposażeniem oraz spław [flis] tratwy na trasie kanałowych tartaków od Iławy do Elbląga.
Moduł II – Festyny w miejscach postoju zawierające animacje dla dzieci i dorosłych, jarmarki zdrowej żywności i rzemiosła, prezentacje flisaków, samorządów, patronów i partnerów.
Moduł III – Pokazy kulinarne potraw regionalnych w wykonaniu mistrzów kuchni, połączone z instruktarzem i degustacją.
Moduł IV – Utrwalanie flisu dla kolejnych pokoleń. Temu będą służyć: Konferencja w Bibliotece Elbląskiej, wystawa plenerowa fotografii z flisu kanałowego oraz produkcja albumu i filmu dokumentalnego.

PROGRAM

8 – 12 czerwca 2022
Na terenie bindugi Glimy, nadleśnictwa Miłomłyn, nad Kanałem Elbląskim zbudujemy naszą tratwę z pni ekotypu sosny taborskiej, pochodzących z uprawy na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn, leśnictwo Bagieńsko. Ze względów bezpieczeństwa teren bindugi będzie wygrodzony i niedostępny dla osób spoza Załogi Flisu. Naszą pracę można będzie obserwować z mostu i zachodniego brzegu kanału. W niedzielę, 12 czerwca o godz. 19:00 odbędzie się msza święta polowa odprawiona na tratwie przez ks. ppor. Rafała Giedrojca z parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Liwie, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

F L I S
Dzień 1, poniedziałek 13 czerwca 2022
Wyruszamy z bindugi Glimy płynąc do Miłomłyna. Niewątpliwą atrakcją tego odcinka będzie możliwość obserwowania przejścia tafli tratwy przez śluzy.
Tę słabiej dostępną, śluzę Zielona pokonamy we wczesnych godzinach rannych. Na śluzie Miłomłyn dogodne miejsce do fotografowania znajdziecie na moście. Tutaj będziemy pracować przez ponad 6 godzin. Tego dnia śluza Zielona będzie obsługiwana ręcznie, tak jak za dawnych lat, długo tego nie zobaczycie więc warto przyjechać.

Dzień 2, wtorek 14 czerwca 2022
Miłomłyn – Chmielówka to tylko 15 km ale 11 km trasy Miłomłyn – Jeziorak, to najtrudniejszy dla flisaków odcinek. Tutaj wszystko zależy od siły mięśni
i umiejętności flisaków. Możliwe wsparcie „mechaniczne” to tylko ok. 10% potrzebnej siły. Flisacy będą napędzać tratwę 5 metrowymi tyczkami
opieranymi o dno kanału by maszerując wzdłuż tratwy przesuwać ją po wodzie. Każdy z flisaków przejdzie tego dnia ponad 25 km.
Odcinek przebiega przez wąski, zarośnięty i kręty kanał. Dodatkowo musimy pokonać wrota bezpieczeństwa Ligi i Zagadka z niewielkim zapasem szerokości.
Można będzie nas obserwować z licznych na tym odcinku i łatwo dostępnych mostów. Po przejściu zrewitalizowanego odcinka kanału Dauby – Jeziorak zatrzymamy się na zasłużony odpoczynek w Letnisku Chmielówka. Z tej okazji właściciele ośrodka przygotowują dla swoich gości atrakcje niespodzianki.

Dzień 3, środa 15 czerwca 2022
Chmielówka – Iława to piękny krajobrazowo etap naszej podróży. Tego dnia flisacy pracują mniej intensywnie a główne zadanie przejmują konie mechaniczne floty wspomagającej. Z całą pewnością będziemy płynąć w licznej asyście Jeziorakowych wodniaków. Pamiętajcie! Tratwa manewruje trudniej od Waszych łodzi, nie przeszkadzajcie nam! Na ostatnim odcinku trasy, od Ekomariny do poruszania tratwy będziemy używać wyciągarki linowej na kołowrocie. Tę żmudną i ciężką pracę będziecie mogli obserwować z nieodległych brzegów. Przechodząc pod mostem na Mały Jeziorak utrudnimy żeglugę w czasie ok. 20 minut. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. To tylko 20 minut, jesteśmy na wakacjach. Po zacumowaniu przy brzegach Hotelu Stary Tartak rozpoczniemy pobyt na zaproszenie Burmistrza Miasta Iławy z przygotowanymi wieloma atrakcjami.

Dzień 4, czwartek 16 czerwca 2022
Wszystkim atrakcjom festynu iławskiego trzeba się przyjrzeć bliżej. Wieczorem odpłyniemy w kierunku północnym na postój techniczny w okolicach Półwyspu Indyjskiego.

Dzień 5, piątek 17 czerwca 2022
Tylko ten kto flisował wie jak długi jest flisacki dzień. Po trudach całego dnia odpoczynek w Miłomłynie, niestety gospodarze odwołali Jarmark, MGOK organizuje w tym czasie piknik rodzinny, brak informacji o programie.

Dzień 6, sobota 18 czerwca 2022
Raniusieńko, cichutko wypływamy z Miłomłyna w kierunku Rudej Wody. Pamiętając o tych, którzy flisowali przed nami, w sobotę 18 czerwca 2022 r. o godz. 10:00 zatrzymamy się przy moście, przed wpłynięciem na jezioro Ruda Woda. Wspólnie z mieszkańcami Liksajn organizujemy krótką uroczystość dla uczczenia flisaków poległych podczas I wojny światowej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie wodniaków. Może uda się wykonać zdjęcie podobne do tego z dnia odsłonięcia pomnika w 1924 r. Po krótkich incydentach kanałowych oczekujemy asysty wodniaków z tego rejonu Kanału Elbląskiego. Po południu dopłyniemy do Starego Portu Georga Jacoba Steenke na półwyspie Czulpa gdzie na zaproszenie Wójta Gminy Małdyty spotkamy się z mieszkańcami. Zobaczcie wszystkie atrakcje weekendu na Czulpie.

Dzień i tydzień zakończy msza święta polowa  o godz. 21:00, przy pochodniach, na tratwie odprawiona przez ks. Romana Thile’a z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Małdytach, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Dzień 7, niedziela 19 czerwca 2022

Cały dzień to festyn przygotowany wspólnie z Gminą Małdyty.

Dzień 8, poniedziałek 20 czerwca 2022
Po tygodniu ciężkiej pracy flisacy odpoczywają. Mieszkasz w pobliżu i chcesz zaprosić do siebie flisaków skontaktuj się z nami, patrz kontakt.

Dzień 9, wtorek 21 czerwca 2022
Skoro świt opuszczamy gościnną ziemię małdycką i przez jeziora Sambród i Piniewo przedzieramy się w kierunku Buczyńca. Po południu planujemy przeprawę przez pochylnię Buczyniec wszystkich tafli tratwy oraz łodzi wspomagających. Postój na dolnym stanowisku pochylni Buczyniec może stanowić przyczynek do spotkań i rozmów przy ognisku na polu namiotowym.

Dzień 10, środa 22 czerwca 2022
Ruch statków pasażerskich na pochylniach jest bardzo duży i ciężko złapać wolny wózek, kontynuujemy więc przeprawę przez pochylnie Kąty. Na odcinku od dolnego stanowiska pochylni Kąty do górnego stanowiska pochylni Oleśnica tratwa będzie holowana przez ludzi, co będzie można obserwować ze ścieżki holowniczej. Mile widziani będą ochotnicy do holowania tratwy.

Dzień 11, czwartek 23 czerwca 2022
To jedyna taka atrakcja podczas Flisu. Na odcinku pomiędzy dolnym stanowiskiem pochylni Oleśnica a górnym pochylni Jelenie tratwa będzie holowana przez konie. Na nocleg staniemy poza szlakiem, na obrotnicy pomiędzy pochylniami Jelenie i Całuny.

Dzień 12, piątek 24 czerwca 2022
Ten dzień spędzimy w okolicach dolnego stanowiska pochylni Jelenie na zaproszenie Wójta Gminy Rychliki oraz rodziny Dziedzickich z firmy Kajakiem po Trawie. O program festynu spytajmy Pana Wójta.

Dzień 13, sobota 25 czerwca 2022

Gdy tylko ruszy pochylnia Całuny my razem z nią. Następnie poprzez jezioro Druzno udamy się w kierunku Elbląga. Już przed południem zatrzymamy się w samym centrum Elbląga, pomiędzy mostami w celu wspólnych działań z Elbląską Grupą Wodną. Tego dnia zapraszamy na godz. 12:00 do Biblioteki Elbląskiej na Flisacką Konferencje Naukową, podczas której swoje opracowania przedstawi 5 autorów.
Po południu Flisacy zwiedzają Elbląg pozostawiając swoich emisariuszy udostępniających tratwę do zwiedzania.
 
Dzień 14, niedziela 26 czerwca 2022
Po przepłynięciu nocą nad Bulwar Zygmunta Augusta tuż przed Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbędzie się flisacki festyn, mamy nadzieję, że nasze działania zostaną zauważone przez uczestników Dni Elbląga a atrakcji będzie wiele.
Na zakończenie Flisu o godz. 16:00 w Katedrze Elbląskiej odbędzie się pierwsza w historii msza święta odprawiana przez tzw. ołtarzem przewoźników wiślanych / flisackim flisackim przez Biskupa Jacka Jezierskiego, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 
 

Dzień 15, poniedziałek 27 czerwca 2022
To dzień rozstań i pożegnań. Rozstaniemy się z naszą wspaniałą tratwą oddając pnie sosny taborskiej, zgodnie z jej przeznaczeniem, do Tartaku Jagodno.
Pożegnamy się, załoga Flisu podąży we wszystkich kierunkach do swoich domów, bliskich zabierając wspomnienia i nowe przyjaźnie.
Podzielcie się i Wy swoimi relacjami z I Flisu Kanałem Elbląskim. Piszcie do nas.

Powered by WordPress Inspiro WordPress Theme by WPZOOM