Po ponad 60 latach tratwy znów pojawią się na elbląskim szlaku, pojezierzu iławskim.
Nasze przedsięwzięcie ma konstrukcję modułową ale realizacja pierwszego warunkuje pozostałe:
1. flis, jako rekonstrukcja historyczna na trasie tartaków Kanału Elbląskiego,
2. dziedzictwo kulinarne, jarmarki regionalnych produktów żywnościowych + rzemiosło,
3. dziedzictwo kulinarne, pokazy kulinarne w wykonaniu flisaków oraz regionalnych szefów kuchni
4. dziedzictwo kultury; film, album oraz konferencja popularnonaukowa; utrwalamy dla
potomnych, to co robimy.
Po roku przygotowań już wkrótce rozpocznie się dwutygodniowe święto Kanału Elbląskiego – I Flis Kanałem Elbląskim.
Dziś o I Flisie Kanałem Elbląskim opowiedzą liczby. Flis jest przedsięwzięciem złożonym, wielowątkowym, trwającym nieprzerwanie przez 19 dni a samego flisowania będzie 14 dni. W tym czasie każdy może znaleźć flisaków na szlaku.
Każdy? tzn. ile osób?
Wg szacunków ostrożnych organizatorów na trasie oraz festynach flisaków obserwować będzie nie mniej jak 50 000 osób, tak zupełnie z bliska z jednego z 38 mostów, pod którymi przepłynie tratwa.
Przy jednym z nich odwiedzimy 1 pomnik poległych flisaków.
Pomiędzy pochylniami tratwę będzie holować 14 ludzi i 1 koń.
Przy współpracy z samorządami odbędzie się 5 festynów z wieloma atrakcjami. W 4 lokalizacjach, na jarmarkach pojawi się 30 wystawców.
Tratwa zbudowana zostanie z 70 m3 sosny taborskiej i mierzyć będzie ponad 100m. Będzie to w tym czasie najdłuższy obiekt na Kanale Elbląskim. Do łączenia tratwy, holowania przez ludzi i konie oraz na wyciągarce użytych zostanie ok 5000 m różnych lin.
Bezpośrednio zaangażowanych w organizacje Flisu jest ponad 100 wolontariuszy oraz ponad 60 podmiotów samorządowych i gospodarczych. 7 instytucji objęło Flis patronatem.
Flisackie tradycje zaprezentujemy podczas 1 Konferencji naukowej w Bibliotece Elbląskiej i 1 mobilnej wystawie archiwalnych fotografii.
Flis, jako rekonstrukcje historyczna utrwalimy na 2 filmach archiwalnych i ok. 4000 fotografii.
Flis to dla flisaków wydarzenie duchowe, zapraszamy więc na 3 nietypowe msze święte, 2 polowe na tratwie w Glimach i Małdytach oraz końcową w Katedrze Elbląskiej przed ołtarzem przewoźników wiślanych/ flisackim.
Rozpoczynając Flis zakończymy 360 dniowy okres bezpośrednich przygotowań, głownie formalności, zezwoleń i powiadomień, 11 różnych instytucji.
Zapraszamy, jeszcze nigdy flisacy nie był tak blisko.