Nasza tratwa już nie płynie. Zgodnie z przeznaczeniem piękna sosna taborska stała się więźbą dachową i będzie służyć następnym pokoleniom, zapewniając bezpieczne schronienie.
Na ostatnie w tym roku spotkanie z tratwą i flisakami organizatorzy Flisu i Wójt Gminy Małdyty Marcin Krajewski zapraszają do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Kopernika 13. Flisacki Piknik Rodzinny odbędzie się 24 września 2002 r. w godz. 10:00 – 18:00, właśnie w połowie drogi I Flisu Kanałem Elbląskim.
Zgodnie z nazwą, spotkanie przeznaczone jest dla całych rodzin, każdy znajdzie tam coś dla siebie.
W programie m.in.:
- Premiera filmu pt. „Retman” i „Flisacy”
Bohaterem filmu „Retman” jest Mieczysław Łabęcki, który jako ostatni prowadzi długodystansowe spławy drewna polskimi drogami wodnymi; opowiada o tradycji, reaktywacji spławu, dniu dzisiejszym i przyszłości flisu.
Film dokumentalny „Flisacy”, na bazie realizacji I Flisu Kanałem Elbląskim, przedstawia pracę flisaków, budowę tratwy i szałasów, długi dzień na tratwie i… sami zobaczycie.
Filmy będą wyświetlane w pętli przez cały dzień.
- Po raz kolejny będziemy mogli wysłuchać tradycyjnej pieśni patriotycznej „Flisacy” w wykonaniu chóru Camerata z Iławy, we wspaniałej aranżacji Honoraty Cybuli.
- Wystawa archiwalnych fotografii pozwoli porównać współczesne doświadczenia z I Flisu Kanałem Elbląskim do tych sprzed 100 lat.
- Jarmarki produktów regionalnych towarzyszyły naszemu Flisowi na całej trasie, na zakończenie flisu też ich nie zabraknie
- Flisackie konkursy sprawnościowe przeznaczone są wyłącznie dla pełnoletnich uczestników festynu. Cięcie pnia piłą ręczną, łupanie i ciosanie, wiązanie węzłów – to wszystko na czas, kto szybszy ten lepszy.
- Tam gdzie drwa rąbią… można się skaleczyć. Pierwsza Pomoc? Tak. Potrafię! to cykl warsztatów prowadzonych przez NAVICULĘ od 2012 r. Podczas pikniku wspólnie z OSP Małdyty nauczymy wszystkich chętnych jak korzystać z apteczki i reagować w nagłych wypadkach.
Odrębny blok stanowią wielowątkowe warsztaty:
- ceramiczne – każdy będzie mógł wykonać ceramiczne pamiątki flisackie, własnoręcznie ulepione z gliny i pokryte mineralnym szkliwem a po wypaleniu zabrać jako upominek.
- rzeźbiarskie – wspólnie z Markiem Kurzawą z Iławy wykonać płaskorzeźbę flisaka
- modelarskie – budujemy wspólnie modele tratw, małe i … nieco większe
- orgiami – w tę trudną sztukę wprowadzi Was Ewa Mirońska z Liwy
- animacyjne – każdy może narysować własny film animowany
- plastyczne –nie tylko na kartonie i nie tylko malowanie, poznacie 9 nowych technik
Działanie I Flis Kanałem Elbląskim zrealizowane przy współpracy z samorządami Elbląga, Iławy, Małdyt i Rychlik, ze środków własnych Organizatorów i Partnerów i dofinansowano:
w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa w kwocie 76 300,
przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kwocie 20 000.
Całkowity budżet działania to 352 800